Nordiska Roddföreningen i Zürich

Bootshaus Mythenquai 79

Mobil version

Utvalda bilder:

Terminliste: kronologiskt - ett år bakåt

Dato: visa standard istället Hva skjer? Ansvarlig:
2019-03-03  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-03-09  Virtual Indoor Sprints 10:00 Sauli Ikäheimo
2019-03-24  Thalwiler Langstreckenrennen 10:30 Erik Wirdheim
2019-03-29  Skidåkning: Lenzerheide Thomas Broniewicz
2019-04-06  Training with Katie 07:00 Suzanne Edén
2019-04-07  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-04-13  KICK-OFF - Peak Season Rowing 09:00 Anita Hagen
2019-04-25 – 2019-04-28  Roddläger Interlaken Nina Solberg
2019-04-30  Potentiellt valborgsfirande med Uppsala Studentförening Johannes Lindholm
2019-05-04  Privat uthyrning - Inställd 16:00 Kuno Stürzinger
2019-05-04  SOLA-stafette Thomas Broniewicz
2019-05-05  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-05-09  Roddkurs 1 Ergokväll 19:00 Suzanne Edén
2019-05-11  Roddkurs 1 09:00 Suzanne Edén
2019-05-11  Privat uthyrning - Inställd 16:00 Mats Johansson
2019-05-12  Roddkurs 1 09:00 Suzanne Edén
2019-05-14  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2019-05-16  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2019-05-17  Norges Nationaldag 11:00 Erik Wirdheim
2019-05-18  Training with Katie 07:00 Suzanne Edén
2019-05-18  Roddkurs 2 09:00 Suzanne Edén
2019-05-19  Roddkurs 2 09:00 Suzanne Edén
2019-05-21  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2019-05-23  Ishockey-VM: Finland - Sverige 20:15 Thomas Broniewicz
2019-05-25  Roddkurs 2 09:00 Suzanne Edén
2019-05-25  Prel. Tack-fest 19:00 Erik Wirdheim
2019-05-26  Nota Benes vårkonsert 13:00 Erik Wirdheim
2019-05-26  Roddkurs 2 09:00 Suzanne Edén
2019-06-02  Uni Züri Skandinavistik Elisabeth 13:00 Johannes Lindholm
2019-06-02  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-06-02  Båtdugnad 10:00 Sauli Ikäheimo
2019-06-08  Privat arrangemang 18:00 Kristine Christiansen
2019-06-08  Skiffkurs 09:00 Suzanne Edén
2019-06-14  Privat arrangemang 15:00 Severin Holzer-Graf
2019-06-15  Training with Katie 07:00 Suzanne Edén
2019-06-15  Privat uthyrning - välgörenhetsevenemang 16:00 Åsa Kelmeling
2019-06-15  Skiffkurs 2 09:00 Suzanne Edén
2019-06-22  Midsommaraktiviteter på Nordiska 12:00 Erik Wirdheim
2019-06-27  Fotbolls-VM: Norge - England 21:00 Thomas Broniewicz
2019-06-29  Ruderclub RIZ: Sommerfest 12:00 Erik Wirdheim
2019-06-29  Fotbolls-VM: Tyskland - Sverige 18:30 Thomas Broniewicz
2019-06-30  Sunday race Nina Solberg
2019-07-03  Fotbolls-VM: Sverige - Holland 21:00 Thomas Broniewicz
2019-07-05  Privat arrangemang 15:00 Linus Gabrielsson
2019-07-06  Privat arrangemang 13:00 Johannes Eisenack
2019-07-07  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-07-13  Privat uthyrning med speciella villkor 13:00 Erik Wirdheim
2019-07-26  Non Exclusive smaller 10ppl rental BBQ 16:00 Fidel Chiriboga
2019-07-27 – 2019-07-28  Bergsvandring - Piz Segnas Thomas Broniewicz
2019-08-03  Ensimmäinem nordiska viissiottelu Thomas Broniewicz
2019-08-04  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-08-10  Training with Katie 07:00 Suzanne Edén
2019-08-17  Privat uthyrning 16:00 Kuno Stürzinger
2019-08-17  Coached training 07:00 Suzanne Edén
2019-08-23  Privat arrangemang 13:00 Anita Hagen
2019-08-24  Icke-exklusivt arrangemang; Nota Benes kräftskiva 16:00 Erik Wirdheim
2019-08-29  Privat arrangemang 15:00 Sigrunn Müller-Möller
2019-08-31  Interclub-Regatta med sommarfest 12:00 Erik Wirdheim
2019-09-01  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-09-03  Privat uthyrning 16:00 Erik Wirdheim
2019-09-05  Privat uthyrning Klaus Bucka-Lassen
2019-09-07  Uster Plauschregatta John Vilén
2019-09-07  Training with Katie 07:00 Suzanne Edén
2019-09-07  Kräftskiva 14:00 Johannes Lindholm
2019-09-08  EM-kval: Sverige - Norge 20:00 Thomas Broniewicz
2019-09-11 – 2019-09-15  World Rowing Masters Regatta Suzanne Edén
2019-09-12  Roddkurs 3 Ergokväll 19:00 Suzanne Edén
2019-09-14  Roddkurs 3 09:00 Suzanne Edén
2019-09-15  Roddkurs 3 09:00 Suzanne Edén
2019-09-17  Roddkurs 3 19:00 Suzanne Edén
2019-09-19  Roddkurs 3 19:00 Suzanne Edén
2019-09-21  Privat uthyrning Johannes Lindholm
2019-09-22  Dugnad 10:00 Erik Sandin
2019-09-24  Roddkurs 3 19:00 Suzanne Edén
2019-09-28  Klubbmästerskap Suzanne Edén
2019-10-06  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-10-09  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2019-10-26   15:00 Johannes Lindholm
2019-10-27 – 2019-10-28  Uthyrning stora rummet och ovanvåningen söndag och måndag kväll, funkar att ro och använda omklädningsrummet, men stör ej hyresgästerna Christian Berg
2019-11-02  Halloween 13:00 Johannes Lindholm
2019-11-03  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-11-04  Uthyrning stora rummet måndag kväll 17-22, funkar att ro och använda omklädningsrummet, men stör ej gästerna som övar sång i stora rummet 16:00 Johannes Lindholm
2019-11-09  Pot de Chambre 11:00 Erik Wirdheim
2019-11-15  Fotbolls-EM kvalmatch: Rumänien - Sverige 20:30 Thomas Broniewicz
2019-11-16  Privat uthyrning 11:00 Erik Wirdheim
2019-11-22  Norska Studentföreningen ANSA på Nordiska 16:00 Erik Wirdheim
2019-11-22  Roddfest 19:00 Suzanne Edén
2019-11-27  Generalförsamling 19:30 Erik Wirdheim
2019-11-29 – 2019-12-01  Skidweekend i St. Moritz Thomas Broniewicz
2019-12-01  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Wirdheim
2019-12-07  Dansk julefrokost 18:00 Klaus Bucka-Lassen
2019-12-13  Mindre privat arrangemang i stora rummet, rodd, omkläd, bastu osv kan nyttjas som vanligt men det mindre sällskapet ges företräde till köket och stora rummet 17:00 Johannes Lindholm
2019-12-14  Julebal 2019 18:00 Erik Wirdheim
2019-12-31  New Year’s Eve dinner party 19:00 Michael Lowry
2020-01-04  Privat uthyrning 15:00 Johannes Lindholm
2020-01-06  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-01-13  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-01-20  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-01-20  Ergometerträning 18:30 Francesco Ortelli
2020-01-24  General Assembly - Aviron Romand @ Nordiska 16:00 Erik Wirdheim
2020-01-25  Swiss Indoors Suzanne Edén
2020-01-25  Hypotermikurs 08:00 Alexander Roth
2020-01-27  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-01-27  Möte med Aviron & RIZ 18:30 Erik Sandin
2020-01-27  Ergometerträning 18:30 Francesco Ortelli
2020-02-01  Skitour för nybörjare i Flumsberg Thomas Broniewicz
2020-02-01  Stadgar, pub och pizza 17:00 Erik Wirdheim
2020-02-02  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-02-03  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-02-03  Ergometerträning 18:30 Francesco Ortelli
2020-02-10  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-02-15  Valentines Party 13:00 Johannes Lindholm
2020-02-17  Bollsport - PHZH: Halle C 20:00 Thomas Broniewicz
2020-03-01  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-03-09  Privat arrangemang 15:00 Hannah Lindberg
2020-03-11  Privat arrangemang 17:00 Alexander Hansson
2020-03-13  Privat arrangemang 13:00 Kristine Christiansen
2020-03-19  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2020-03-21 – 2020-03-22  Roddkurs 1 Suzanne Edén
2020-03-23  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2020-03-25  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2020-03-26  Roddkurs 1 19:00 Suzanne Edén
2020-03-28  Dugnad Erik Sandin
2020-04-04  Rodd kick-off Suzanne Edén
2020-04-05  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-04-18  Privat uthyrning 16:00 Stefan Herwig
2020-04-29  Lastning av trailer inför Interlaken 18:00 Suzanne Edén
2020-04-30 – 2020-05-03  Interlaken Nina Solberg
2020-05-03  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-05-09 – 2020-05-10  Roddkurs 2 Suzanne Edén
2020-05-10  Nota Bene sping concert 11:00 Michael Lowry
2020-05-16  Party blocker - Eurovision / Hockey fusion 13:00 Johannes Lindholm
2020-05-16 – 2020-05-17  Roddkurs 2 Suzanne Edén
2020-05-21 – 2020-05-24  Veteranmöte Martin Skrikerud
2020-05-30  Privat arrangemang 15:00 Christoph Romann
2020-06-07  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-06-12  Privat arrangemang 17:00 Severin Holzer-Graf
2020-06-20  Midsommaraktiviteter på Nordiska Johannes Lindholm
2020-06-26  Volvo car event Johannes Lindholm
2020-06-27  Privat arrangemang 13:00 Johannes Lindholm
2020-06-27  RIZ och Aviron har sommarfester Erik Wirdheim
2020-07-03  Privat arrangemang 15:00 Frederik Lønow
2020-07-04  Privat arrangemang 13:00 Johannes Lindholm
2020-07-05  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-07-18  Privat arrangemang 15:00 Johannes Lindholm
2020-08-01  1 Augusti Johannes Lindholm
2020-08-02  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-08-08  “Street Parade Note” Johannes Lindholm
2020-08-15  Privat arrangemang 13:00 Johannes Lindholm
2020-08-22  Privat arrangemang 15:00 Hans-Henrik Engström
2020-08-29  Kräftskiva 11:00 Johannes Lindholm
2020-09-05  Privat arrangemang JL 15:00 Lars Spenger
2020-09-06  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-10-04  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-10-31  Halloween 15:00 Johannes Lindholm
2020-11-01  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-11-07  Pot de Chambre Alexander Roth
2020-12-05  Dansk julefrokost 18:00 Erik Wirdheim
2020-12-06  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2020-12-11   15:00 Elisabeth Pöschl
2020-12-12  Julebal 2020 18:00 Erik Wirdheim
2021-01-03  Introduktionsmöte för nya medlemmar 18:00 Erik Sandin
2021-02-20  Privat arrangemang 22:00 Johannes Lindholm
2021-06-26  Midsommaraktiviteter på Nordiska Johannes Lindholm
2021-08-28  timeblocker -Kräftskiva Johannes Lindholm
2022-07-01 – 2022-07-03  Züri Fäscht Johannes Lindholm

Festaktivitet;  Roaktivitet;  Ikke-fest og ikke-ro aktivitet;  Utleie/private arrangementer

Visa normalt Visa ett år bakåt

Denne listen blir oppdatert fortløpende. Vi garanterer ikke at den er riktig, og tar derfor intet ansvar for evt. feil og de komplikasjoner det måtte føre med seg.